Slovenskí maratónski maniaci

Autor: Pavol Mačičák | 9.10.2012 o 21:54 | (upravené 16.10.2012 o 18:41) Karma článku: 9,28 | Prečítané:  1193x

Objavil som webovú stránku amerických maratónskych maniakov.  „Marathon Maniacs“ sú označovaní za najšialenejší bežecký klub na svete.  Združuje klub ozajstných bežeckých šialencov? Je to len marketingová bublina? Nazrime do členských kritérií.

Začínajúci „maniak“ musí pre zisk prvej hviezdičky označujúcej bronzovú triedu splniť jednu z dvoch podmienok: buď zabehnúť dva maratóny v priebehu šestnástich dní, alebo tri maratóny v priebehu  deväťdesiat dní.  Zdá sa vám to ohurujúce? V tom prípade ste v maratónskom prostredí zjavným nováčikom.

Bláznov, ktorí trať s dĺžkou 42.195 metrov povýšili na svoje životné hobby, je dosť aj na Slovensku.  Bronzovú hviezdičku by sme napríklad minulú nedeľu v Košiciach, v cieli najstaršieho európskeho  maratónu, mohli udeliť  hneď dvanástim  bežeckým apoštolom. Iba sedem dní predtým absolvovali  misiu na maratóne v Berlíne, pýšiacom sa v Európe prívlastkom najmasovejší a najrýchlejší.

Poznám aj zopár slovenských maratóncov, ktorí by mohli nad bronzom ohrnúť  nosom. Prečo nesiahnuť rovno na maniacke zlato?  Stačí na to maličkosť: zabehnúť štyri maratóny do 37 dní, alebo v priebehu 365 dní absolvovať kráľovskú trať minimálne dvanásť razy. Malina, poviete si.  A máte pravdu!  Podľa výsledkov, prístupných na stránke slovenských zberačov maratónov www.42195.sk, by so získaním tretej hviezdičky bláznivého amerického klubu nemalo problém hneď niekoľko slovenských borcov.

Nájdeme medzi nimi aj ženu – Evu Seidlovú. Nie je to hocijaká žienka! Nad tuctom  maratónov za rok sa iba pousmeje. Na konte ich má, vrátane prestížneho úlovku z New Yorku,  už viac ako 250.  Alebo taký Miroslav Kriško.  Okrem toho, že sám zozbieral viac ako štyristo kúskov, poctivo zaznamenáva, eviduje a glosuje netuctové výkony celej slovenskej maratónskej obce. Tri zlaté hviezdičky by aj pre neho boli veľmi tuctovou odmenou.

Je vám jasné, že  motivačný rebríček „Marathon Maniacs“ nemôže končiť zlatom. To by prosto neboli Američania.  Nasleduje štvorhviezdičkový „Iridium  Level“, po ňom je na rade „Rutenium Level“ a niekde úplne v nebi maratónskych šialencov tróni desaťhviezdičkový „Titanium Level“.  Titánové kritéria sú jasné: buď za 365 dní absolvujete 52 maratónov, alebo ich zabehnete iba dvadsať, ale každý z nich v inej krajine. Slovák už stál na mesiaci, dosiahne raz aj na titánovú maratónsku výzvu?

Poznám takých, čo by mohli.  Spomedzi nich vyčnieva  čertovsky vytrvalý bežec Alexander Simon. Nedávno prekročil magické zberateľské číslo 666.  Vyskúšal už všeličo. 76 maratónov za 52 týždňov, dva maratóny za deň, päť maratónov za päť dní. Áno, aj na Slovensku máme nefalšovaných  maniakov svetovej triedy!

Prezerám si sieň slávy klubu  „Marathon Maniacs“, ale slovenských bežcov tam nevidím. Ešte raz študujem kritéria, potrebné počty ubehnutých maratónov,  podmienky členstva. Á, je to tu. Členské 35 dolárov, 65 dolárov s tričkom. Ročný príspevok 10 dolárov.

Hm, prepáčte. Takých maniakov na Slovensku naozaj nepoznám.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.


Už ste čítali?