Paulínka si dnes urobila Vianoce

Autor: Pavol Mačičák | 26.11.2012 o 19:41 | (upravené 26.11.2012 o 19:51) Karma článku: 10,19 | Prečítané:  983x

Predpoludním som zavolal Daniele s prosbou, aby pre mňa preložila pár riadkov do angličtiny: „Pozri  na to, keď sa večer vrátiš z práce". Odbila ma celkom netradične: „Zastihol si ma doma, ale na preklad budeš musieť počkať. Momentálne s Paulínkou zdobíme vianočný stromček." Prekvapene som zajachtal: Vianočný stromček? Päť týždňov pred Vianocami? A prečo si vlastne doma?

„Nesleduješ život?", spýtala sa Daniela s miernou výčitkou a potom vypustila trochu nahromadenej pary:  „Učitelia štrajkujú, tak som si musela vziať dovolenku. Študovala som na tej istej fakulte, mám nižší plat ako moje rovesníčky a na jeho zvýšenie  mám podľa šéfa rýchlo zabudnúť.  Viac mi dať nemôže, ak nutne potrebujem pridať, s mojimi jazykovými schopnosťami  vraj nemám žiadne obmedzenia - opatrovateľku môžem robiť prakticky kdekoľvek na svete. Takže plat zabetónovaný a ešte prídem kvôli štrajku o štvrtinu dovolenky."

Telefón sa na chvíľu odmlčal a potom  s prekvapivým pokojom zaznelo: „Celkom tým učiteľom rozumiem. Trápia sa s deťmi a nezmyselným papierovaním za platy, kvôli ktorým utiekli zo školstva už takmer všetci chlapi. Lenže na rozdiel od nich ja končím v práci často až podvečer a prázdniny nemám."

„Vieš sa rozohniť aj viac," podpichujem opatrne, aby som nevyvolal erupciu.

„To vieš, Vianoce", odpovedá Daniela takmer sviatočným tónom.

Čoraz menej tomu rozumiem a tak sondujem neznámy terén: „Posledné štádium zúfalstva? Alebo skúšaš nové meditačné techniky? Je 26. novembra!

„Ja ti to teda vysvetlím", hovorí s pochopením Daniela a pokračuje: „Paulínka mi po raňajkách navrhla, že si urobíme Vianoce: na stromček navešiame gule, pustíme si hudbu a budeme spolu. Dlho som jej to vyhovárala. Vysvetľovala, že Vianoce sú iba raz v roku, že si vtedy pripomíname narodenie Ježiška a dostávame darčeky."

„Zjavne si neuspela. Predsa len nemáš toľko pedagogického talentu ako tí, čo teraz štrajkujú," provokujem smelšie.

Na druhej strane sa ozve smiech: „Vôbec to neľutujem.  Narezali sme si jesenné vetvičky, vešiame vianočné gule a je nám spolu dobre. Vianoce sú krásne. Lepší program na dnes by som sama určite nevymyslela."

Mlčím. „Áno miláčik, už idem," hovorí Daniela štvorročnej Paulínke a chytro sa so mnou lúči: „Preklad urobím večer.

Sviatočná nálada prechádza aj na mňa.

Ako dobre, že aj v čase, keď učitelia štrajkujú, sa máme od koho učiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?