Paulínka si dnes urobila Vianoce

Autor: Pavol Mačičák | 26.11.2012 o 19:41 | (upravené 26.11.2012 o 19:51) Karma článku: 10,19 | Prečítané:  977x

Predpoludním som zavolal Daniele s prosbou, aby pre mňa preložila pár riadkov do angličtiny: „Pozri  na to, keď sa večer vrátiš z práce". Odbila ma celkom netradične: „Zastihol si ma doma, ale na preklad budeš musieť počkať. Momentálne s Paulínkou zdobíme vianočný stromček." Prekvapene som zajachtal: Vianočný stromček? Päť týždňov pred Vianocami? A prečo si vlastne doma?

„Nesleduješ život?", spýtala sa Daniela s miernou výčitkou a potom vypustila trochu nahromadenej pary:  „Učitelia štrajkujú, tak som si musela vziať dovolenku. Študovala som na tej istej fakulte, mám nižší plat ako moje rovesníčky a na jeho zvýšenie  mám podľa šéfa rýchlo zabudnúť.  Viac mi dať nemôže, ak nutne potrebujem pridať, s mojimi jazykovými schopnosťami  vraj nemám žiadne obmedzenia - opatrovateľku môžem robiť prakticky kdekoľvek na svete. Takže plat zabetónovaný a ešte prídem kvôli štrajku o štvrtinu dovolenky."

Telefón sa na chvíľu odmlčal a potom  s prekvapivým pokojom zaznelo: „Celkom tým učiteľom rozumiem. Trápia sa s deťmi a nezmyselným papierovaním za platy, kvôli ktorým utiekli zo školstva už takmer všetci chlapi. Lenže na rozdiel od nich ja končím v práci často až podvečer a prázdniny nemám."

„Vieš sa rozohniť aj viac," podpichujem opatrne, aby som nevyvolal erupciu.

„To vieš, Vianoce", odpovedá Daniela takmer sviatočným tónom.

Čoraz menej tomu rozumiem a tak sondujem neznámy terén: „Posledné štádium zúfalstva? Alebo skúšaš nové meditačné techniky? Je 26. novembra!

„Ja ti to teda vysvetlím", hovorí s pochopením Daniela a pokračuje: „Paulínka mi po raňajkách navrhla, že si urobíme Vianoce: na stromček navešiame gule, pustíme si hudbu a budeme spolu. Dlho som jej to vyhovárala. Vysvetľovala, že Vianoce sú iba raz v roku, že si vtedy pripomíname narodenie Ježiška a dostávame darčeky."

„Zjavne si neuspela. Predsa len nemáš toľko pedagogického talentu ako tí, čo teraz štrajkujú," provokujem smelšie.

Na druhej strane sa ozve smiech: „Vôbec to neľutujem.  Narezali sme si jesenné vetvičky, vešiame vianočné gule a je nám spolu dobre. Vianoce sú krásne. Lepší program na dnes by som sama určite nevymyslela."

Mlčím. „Áno miláčik, už idem," hovorí Daniela štvorročnej Paulínke a chytro sa so mnou lúči: „Preklad urobím večer.

Sviatočná nálada prechádza aj na mňa.

Ako dobre, že aj v čase, keď učitelia štrajkujú, sa máme od koho učiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.


Už ste čítali?